Zima polako gubi bitku, sunce sve više pokazuje svoju moć. Pomaže nam u raščiščavanju ostataka snijega, no je li uvijek dobronamjerno? Je li baš sve što nam ta zlatna kugla šalje korisno za naše zdravlje?
Vrijeme je da razmislimo o brojnim kožnim promjenama koje će dolaskom toplog vremena biti izložene sunčevim zrakama. Teško je razlučiti običan madež od zloćudne tvorevine – melanoma. Predviđa se da će, na temelju znanstvenih praćenja, svaka 75. osoba rođena 2000. godine oboljeti od melanoma kože!
Osobe s većim rizikom su one svijetle puti, svijetlih očiju, one koje imaju brojne atipične madeže, obiteljsku sklonost. Važno se sjetiti je li osoba imala tri ili više sunčevih opeklina, osobito one koje su stvorile bule (mjehuriće na koži) jer i to povećava sklonost zloćudnoj kožnoj tvorevini. Dakle, za nastanak melanoma važno je izravno izlaganje (UVA ili UVB) ultraljubičastim zrakama, a kako je ozonski omotač oštećen, povećana je učestalost UV zračenja. Rizična je i redovita uporaba solarija.
Kako otkriti melanom u brojnim promjenama pigmentacije naše kože? Sasvim dobar početak u tom traganju za melanomom je fizikalni pregled i razgovor s pacijentom. Pod time se misli pregled cijele kože, ne zaboraviti vlasište i nokte. Dobroćudne tvorbe odlikuju se pravilnošću boje, površine i rubova. Svaki madež s krvarenjem, nepravlinim rubovima, izdignutom površinom, promjerom većim od 6 mm zahtijeva posebnu pažnju – odlazak liječniku.
Svrbež u projekciji madeža je često simptom koji nas dovodi do zloćudne promjene. I, na kraju, moramo znati da jedino biopsija – kirurško odstranjenje može postaviti dijagnozu melanoma, zahvat koji se može vrlo jednostavno učiniti u lokalnoj anesteziji, a pacijent se može odmah nakon zahvata natrag uključiti u normalnu kolotečinu života.