Često kada se pacijent pojavi pred plastičnim kirurgom s nekim problemom u estetici, zaboravi na pitanje koliko je efekt operacije trajan.
U slučaju facelifta, Bob Flowers, kirurg iz Honolulua, došao je na ideju naći blizanke te jednoj učiniti facelift. Obje je fotografirao prije te poslije operacijskog zahvata, a zatim 10 i 20 godina kasnije. Odmah je bilo vidljivo kod koje je učinjen operativni zahvat, a kod koje nije. Dakle, facelift ima trajno djelovanje. Vremenski transfer ostaje zauvijek.
U operativnom smislu, danas imamo pet etaža i četiri dubinska sloja lica u kojima se mogu raditi kirurški zahvati. Rez se proteže ispred, iza uha te u vlasištu tako da je minimalno vidljiv. Naravno da pacijent ima manje krvne podljeve lica koji nestaju za tjedan dana, a za 14 dana može se vratiti u radnu okolinu.
Za pravu harmonizaciju lica često se uz facelift koriste i drugi kirurški zahvati kao blefaroplastica(korekcija viška kože na kapcima) te fileri za dublje bore, koje su izvan domašaja operativnog zahvata faceliftom. Naime, često pacijenti dolaze s jednim problemom, a ne vide da bi poboljšanje na nekom drugom dijelu lica znatno poboljšalo cjelokupni izgled lica.
Kod facelifta ne smijemo zaboraviti na bore vrata, za što je odgovoran površni vratni mišić platysma. Često taj mišić moramo premodelirati u sredini i tako zašiti. Premda se danas radiofrekventnom metodom rejuvenacije – znači pobuđivanjem ponovnog stvaranja kolagena u potkožnom sloju – vrat može tretirati bez kirurškog reza, a efekti su zadovoljavajući.
Pacijent koji se odluči na facelift, osobito ako je udružen s drugim zahvatima, mora znati da se prvi šavovi vade sedmi postoperativni dan, a ostatak dvanaesti postoperativni dan te da je radno sposoban za dva tjedna po operaciji, najčešće s pozitivnijim stavom prema životu.